Özkayalar Plastik Doğrama San. ve Tic. Ltd. Şti.
Anasayfa Firma Profili Ürünler Referanslar İletişim İletişim
16.06.2024
Uzman Marka Pimapen' den Rusya' da 15 Milyon Dolarlık Yatırım.
Uzman Marka Pimapen' den Rusya' da 15 Milyon Dolarlık Yatırım.
15 milyon dolarlık yatırımla ENWINRUS’u faaliyete geçiren PİMAPEN, bölge ülkelerde de liderlik hedefliyor


Bundan 25 sene önce Türkiye’yi PVC pencere ile tanıştıran PİMAPEN, penceredeki uzmanlığını ENWINRUS ile Rusya’ya da taşıdı. Moskova’da ilk pencereyi 19 yıl önce takan, yine 13 yıl önce Moskova’da pencere üretimine başlayan PİMAPEN, Rostov’da 15 milyon dolarlık yatırımla faaliyete giren ENWINRUS ile Rusya’nın yanısıra, Kazakistan, Azerbaycan, Ukrayna ve Beyaz Rusya gibi ülkeleri de hedefliyor.

ENKA Grubu kuruluşlarından PİMAŞ’ın Rostov’daki üretim tesisleri ENWINRUS hakkında Türk gazetecilere bilgi veren PİMAPEN Genel Müdürü Oktay Alptekin, “Güney Rusya bizim için daima ilgi gördüğümüz canlı bir pazar olmuştur. Bizim değerlendirmemize göre Rostov bölgesi, geleceği daha da parlak olan bir fırsatlar bölgesidir ve yatırımcılara bir çok avantaj sağlamaktadır. Bölgede bu konuda yaptığımız yatırımın yeni yatırımcılara da örnek olmasını diliyoruz” diye konuştu.

20 bin ton kapasite
Alptekin, 10 milyon doları arsa, bina ve makine yatırımı olmak üzere, işletme sermayesi de dahil toplam 15 milyon dolarlık yatırımla hayata geçen ENWINRUS’un şu anda yılda 6 bin tonluk üretim kapasitesine sahip olduğunu belirterek bu rakamın kolaylıkla yıllık 20 bin tona kadar çıkabildiğini ifade etti. Alptekin’ “Yüksek kapasiteli makinelerle üretimin 25 bin tona çıkması da mümkün”dedi.

Alptekin’in verdiği bilgilere göre ENWINRUS’ta şu anda 40 kişi çalışıyor. Ancak çalışan sayısı önce 60’a daha sonra ise 100’e çıkacak. Sadece profil üretim ve dağıtım işleri için çalışan bu 100 kişiye ek olarak profilleri işleyerek kapı pencere yapacak atölyelerde ve montaj gruplarında çalışacak toplam insan sayısının 1800-2000 kişi olması bekleniyor.

Hedef yüzde 40 büyüme
Rusya’da PVC pencerede talep artışının daha birkaç yıl % 35 civarında olacağının öngörüldüğünü hatırlatan Alptekin sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz ise pazardan daha büyük bir şekilde büyümeyi düşünüyoruz. Hedefimiz yüzde 35 büyümenin beklendiği pazarda ENWINRUS olarak yıllık yüzde 40 oranında büyümeyi yakalamak.”

‘Geleceği iyi gördük’
Alptekin PİMAŞ’ın Rusya’nın geleceğini iyi tahmin ettiğine dikkat çekerek, Moskova’da ilk pencereyi 19 yıl önce taktıklarını, pencere üretimine ise yine Moskova’da 13 sene önce başladıklarını ifade etti. PİMAPEN’in PVC pencerenin Rusya’da kendini kabul ettirerek yaygınlaşmasına öncülük eden firmaların başında geldiğini vurgulayan Alptekin “Bugüne kadar ithal ürünlerle 9 ayrı şehirdeki lojistik merkezlerimiz aracılığı ile yürüttüğümüz faaliyetimizi, bugünden itibaren Rostov’daki tesislerimizde üretim yaparak devam ettireceğiz” dedi.

‘Pencere yerinde üretilir’
Üretim tesisleri ile ilgili bilgi de veren Alptekin; “PVC Pencere sektörü yerel bir sektördür. Pencere takılacağı yerde üretiliyor. Konya’nın penceresi Konya’da, İstanbul’un penceresi İstanbul’da üretiliyor. Türkiye’nin profili Türkiye’de, Almanya’nın profili Almanya’da üretiliyor. Bu sektörün ihracat yaptığı ülkeler ya geçiş aşamasında ve ülkenin genel sanayileşme düzeyi geri ya da bu ürünle yeni tanışmış ve geçici bir süre için bu ürünü ithal ediyor. Zaten bir süre sonra üretimde iç pazarda yapılmaya başlanıyor” diye konuştu.

PVC pencerenin ihracatının önce pencere ihracatı ile başladığını daha sonra hızla profile döndüğünü anlatan Alptekin sözlerini şöyle sürdürdü; “Gelecekte herkes kendi profilini kendisi üreteceği için Türkiye ihracatta zorlanacak. Onun için orta ve uzun vadeli hedef olarak eğer o pazarlarda var olmak istiyorsak üretici olmak gerekecek. Bunun birinci adımı olarak Rusya’da profil üretimine başladık, eğer şartlar uygun olursa başka ülkelerde de yatırım yapabiliriz. Biz pencere uzmanıyız. Bu konuda Türkiye dışında da büyümeyi arzu ediyoruz ki uluslararası pazarlarda lider konumda olan küresel bir şirket olma vizyonumuzu sağlayalım.”
Fabrika: Kirazlı cad. No:8/B Güneşli /İSTANBUL/TÜRKİYE
Tel: +90 212 651 44 27 - 651 41 24 Faks: +90 212 515 02 49
E-mail: info@ozkayalarpimapen.com.tr